Dear customers, function of www.gamisport.eu is limited

Due to technical issues eshop is currently unavailable. In case of any questions, please contact store@gamisport.eu

Warehouse sale! JACKETS SHOES PANTS and OTHERS up to 60% off!

Caring about properties of fabrics

Od nejnovějších mikrovláken až po syntetické a směsové tkaniny, hedvábí stejně jako bavlnu a vlnu vyžaduje každá látka k zachování co nejlepších užitných vlastností správnou péči. Pokyny na visačkách jsou často určeny spíše k řešení případných reklamací nebo propagaci výrobku než k zajištění co nejdelší životnosti výrobku. Někteří výrobci na visačce uvádějí „čistit pouze chemicky“, protože doufají, že tím nezkušeným zákazníkům zabrání oblečení poškodit příliš vysokou teplotou nebo nesprávným sušením. U nepromokavých prodyšných materiálů se často doporučuje prací prostředek v prášku, protože není žádoucí vyvolávat dojem, že výrobek vyžaduje zvláštní péči. To obvykle vede ke zhoršení užitných vlastností i po jediném vyprání. Někdy v pokynech stojí, že máte použít prací prostředek nezanechávající zbytky nebo mycí prostředek na nádobí. Výrobce možná neví, že lze použít kvalitnější prací prostředky, nebo se třeba nechce pouštět do testování konkrétních výrobků a aktuálně o nich informovat své zákazníky.

Vypráním tkaniny v obyčejném pracím prostředku přijdete právě o ty vlastnosti, které byste chtěli obnovit. Zbytky těchto pracích prostředků tvoří chemický povlak, který na tkanině ulpívá po každém praní. Asi po 8-10 vypráních dosáhne 2 % hmotnosti látky. Skládá se z parfému, ultrafialových zjasňujících barviv, solí, povrchově aktivních látek, látek usnadňujících výrobu a dávkování pracích prostředků, maziv do pračky a nejrůznějších olejů, tuků a polymerů, které to vše mají do látky zafixovat. Látka je pak tuhá, protože vlákna jsou navzájem slepena. Přidává se tedy aviváž, která má dalšími chemickými prostředky ulpívajícími v látce, snížit její tuhost. Chemické nánosy výrazně omezují vodoodpudivost, prodyšnost a schopnost odvádět vlhkost. Rozrušují vlákna, lepidla, pružné materiály (lycra), barvy a ochranné vrstvy. Zbytky chemikálií také dráždí pokožku, a to hlavně v teplých a vlhkých partiích, kde se chemikálie aktivují a snáze pronikají k pokožce. Zbytky pracích prostředků dokonce přitahují hmyz, plaší zvěř a zvyšují hořlavost. Po chemickém čištění zůstávají na oděvu podobné zbytky, nahromaděné ze všeho dosud vyčištěného oblečení.

Řešením většiny problémů s praním moderních výkonných materiálů je odstranit ulpěnou špínu, znečištění, pachy a mastné skvrny, aniž by při tom v látce zůstaly cizí látky. Sport-Wash® a Sensi-Clean® obnovují vlastnosti tkaniny důkladným vyčištěním, aniž by přitom po sobě zanechávaly nějaké zbytky. Kde nejsou žádné zbytky, nejsou ani problémy a látka má stejně skvělé vlastnosti, jako kdyby byla nová. Vodoodpudivé tkaniny je třeba prát v pracím prostředku Sport-Wash® nebo Sensi-Clean®. Trvanlivě vodoodpudivé materiály (DWR), např. Scotch Guard®, Zepel®, Teflon® a další, vycházejí ze změny elektrického potenciálu na povrchu tkaniny, který pak nepřitahuje vodu. Voda by pak neměla k látce přilnout a promáčet ji, ale měla by tvořit kapky a stékat. Po běžných pracích prostředcích zůstávají usazeniny, které dosahují až 2 % hmotnosti látky (na mikrovláknech je to ještě víc, protože mají větší povrch). Tyto chemické látky překryjí fluóropolymery na tkaninách s trvanlivě vodoodpudivou úpravou povrchu a voda se může rozlít po celé ploše a nasáknout do tkaniny, místo aby tvořila kapky a stékala.

Když usazeniny vyperete přípravkem Sport-Wash® nebo Sensi-Clean®, vodoodpudivost se obnoví. Vodoodpudivé vlastnosti lze zlepšit vyžehlením, aby se molekuly DWR aktivovaly a mohly se přeskupit k dosažení vyšší účinnosti. V některých případech se může stát, že se impregnace DWR z výroby neobnoví, protože nebyla kvalitní, nebo byla nějakým přičiněním odstraněna. Pokud vnější vrstva látky po vyprání v přípravku Sport-Wash® a vyžehlení neodpuzuje vodu, musí se impregnovat znovu. Vnější vrstvu lze impregnovat snadno postřikem Silicone Water-Guard® nebo Water-Guard® Extreme, je to jednoduché a snadné, ale impregnace nevydrží tak dlouho jako impregnace DWR z výroby. S úsilím jen o málo větším můžete tkaninu impregnovat ještě lépe, než jak to dělají ve výrobě, a to pomocí přípravku Permanent Water-Guard® .

Permanent Water-Guard® od firmy Atsko je fluóropolymer na bázi vody, který zaručuje trvalou vodoodpudivost. Nepromokavé prodyšné materiály představují zvláštní kategorii materiálů s membránovou vložkou vyrobenou z netkané fluóropolymerové (teflonové) sítě. Membránová vložka nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Vnější vrstva těchto materiálů má obvykle odolnou impregnaci proti vlhkosti. Vnější vrstvu můžete udržovat stejným způsobem jako vnější vrstvu oděvu bez membránové vložky. Podrobné údaje o nepromokavých prodyšných materiálech najdete v článku „Správná péče o nepromokavé prodyšné oděvy“.

Izolační vlastnosti závisí na tom, jak o izolační materiál pečujeme. Správná funkce tepelné izolace je závislá na vyplnění prostoru mezi vlákny izolačního materiálu vzduchem. Tím se omezí přenos tepla od jeho zdroje, skrz izolační výplň na vnější vrstvu materiálu. Všechny materiály od peří až po polyester trpí tím, že olejnaté a jiné zbytky po pracích prostředcích slepují jednotlivá vlákna k sobě. To jim brání získat vzdušnost (větší objem), a tím i větší prostor mezi vlákny, kterým by se přenos tepla omezil. Když izolační materiál zmenšuje objem, teplo jím snáze proniká. Po vyprání v přípravcích Sport-Wash® či Sensi-Clean® zůstává tepelná izolace čistější, protože je lze vymáchat beze zbytku. Čistější vlákna po sobě snadno kloužou, a mohu tak získat co největší objem. Volně se pohybující vlákna jsou také důvodem toho, že při praní v přípravku Sport-Wash® nebudete nikdy potřebovat aviváž. Jiné prací prostředky vlákna pokrývají lepkavým nánosem, a slepují je tím k sobě.

Na izolační funkci pěnové hmoty s uzavřenými póry praní nemá vliv, ale takový materiál není prodyšný. Oblečení vyrobené s použitím pěny s uzavřenými póry se hůře zbavuje pachu, takže i u něj je důležité, aby se pralo v přípravku Sport-Wash®. To platí i pro zátěrové tkaniny, použité např. u batohů, vaků, podlážek stanů apod.

Schopnost látky odvádět vlhkost závisí na správném čištění. Nejnovější pokroky v oboru oblečení pro aktivní pohyb se týkají ponožek (např. Active Dry® od firmy Second Wind), spodního prádla, cyklistických kalhot a triček, oblečení pro expedice apod., které se díky své schopnosti odvádět vlhkost od pokožky nosí velice příjemně. Může jít o přirozenou vlastnost, jako třeba u vlny a polypropylenu, nebo to může být výsledek zpracování, např. rounování za účelem dělení nebo kanálkování příze, aby se zvětšil její povrch. Zlepšit schopnost odvádění vlhkosti a odpařování lze také povrchovými úpravami tkanin. Tkanina tyto vlastnosti vždy ztratí, pokud na ní ulpí nános zbytků pracích prostředků.

Jako vždy, když u látky dojde ke zhoršení užitných vlastností, můžete škodu napravit vypráním v přípravku Sport-Wash® nebo Sensi-Clean®, které nejen že po sobě nezanechávají stopy, ale dokonce odstraňují zbytky po jiných pracích prostředcích. Tkaniny prané v přípravku Sport-Wash® či Sensi-Clean® mají dokonce delší životnost. Tento rozdíl bude nejvíc znát na oděvech, které se perou denně, jako třeba sportovní trikoty, plavky nebo ponožky. Stopy pracích prostředků a usazeniny z tvrdé vody spolu se sloučeninami chlóru narušují vlákna tím, že vyplňují mikroskopické trhlinky na jejich povrchu a vlivem kolísání teploty a vlhkosti je prohlubují. Některé prací prostředky obsahují oxidační činidla jako třeba peroxid vodíku, která mají za úkol nečistoty vybělit, aniž by je odstranily. Tím se obvykle nadělá více škody než užitku. Zvlášť při tom trpí přírodní vlákna, barvy, a všechny pružné materiály – guma, latex, lycra nebo spandex.

Mechanické poškození tkanin lze omezit správným praním. Tkaniny, které jsou vystaveny působení drsných částic, např. při práci s betonem nebo v dole, vydrží déle, když se tyto částice odstraní. Popruhy a lana používaná při práci, záchranných akcích a v horolezectví mohou ztratit nezbytnou pevnost, pokud se používají bez náležité péče. Sport-Wash® a Sensi-Clean® odstraňují tyto částice, a to i ty, které na vláknech drží působením oleje a maziv, a to bez agresivních oxidačních činidel a bez toho, že by se na vláknech usazovaly chemikálie. Tak si lana a popruhy zachovají větší odolnost vůči dalšímu poškozování a opotřebení.

Ruční ždímání nebo i odstřeďování při vysokých otáčkách může způsobovat srážení, vytahování i jiné mechanické poškození. Vlna, hedvábí a jemné prádlo se zlehka poklepou mezi dvěma osuškami a nechají se volně uschnout na rovné síťovině nebo mřížce na sušení svetrů. Přidáte-li při máchání do vody pár kapek přípravku Sport-Wash®nebo Sensi-Clean®, zůstane v prádle méně usazenin než při máchání v čisté vodě. Snadno se tak odstraní např. sůl a chlór, které pouhou vodou odstranit nelze. Prádlo je nejčistší v okamžiku, kdy se vymáchají poslední stopy povrchově aktivních látek. Dalším mácháním se do tkaniny opět dostávají nepříznivě působící nerostné látky obsažené ve vodě, které zkracují životnost tkanin.

Vysoká teplota může poškodit jemné tkaniny. Na rozdíl od většiny jiných pracích prostředků působí Sport-Wash® a Sensi-Clean® stejně dobře i v chladnější vodě. Běžným pracím práškům trvá někdy až půl pracího cyklu, než se ve studené vodě rozpustí. Vůbec se proto nehodí na přírodní a umělé hedvábí a jiné jemné materiály, které nesnášejí vysoké teploty. Pokud se prací prostředek špatně rozpouští, také se špatně máchá. Přípravek Sport-Wash® nebo Sensi-Clean® se skvěle rozpouští i máchá. Společnost Atsko Inc. vám na vyžádání poskytne výsledky testů provedených na univerzitě v Clemsonu, nebo si je můžete najít sami na našich webových stránkách.

Řemeslné a umělecké doplňky na oděvu jsou náchylné k poškození. Všechny barvy, lepidla, zažehlovací fólie, flitry a bižuterie na textilu lépe drží, když látku nejprve vyperete v přípravku Sport-Wash® nebo Sensi-Clean®. Zbytky pracích prostředků rychle ničí jasné barvy, kovově lesklé nebo třpytivé doplňky, bižuterii apod. Lepidla, zažehlovací obtisky a sítotisk nevydrží tak dlouho, když je budete prát v něčem jiném než v přípravku Sport-Wash®. Barvy často blednou proto, že se barvivo někde uvolňuje a někde jinde usazuje. Na bílém fotbalovém dresu nebo jiném stejnokroji budou barvy stálé, pokud oděv budete prát ve studené vodě s přípravkem Sport-Wash® a dáte je ihned sušit.

Tkaniny se od sebe velmi liší v odolnosti vůči slunečním UV-paprskům. Těžká polyesterová plachtovina s vrstvou vinylu vydrží na slunci i několik let, ale běžný lehký rodinný stan z nylonu má na plném slunci životnost asi 21 dnů. Materiál, který se používá na maskovací oblečení nebo světlotěsnou ochranu při fotografování, vydrží asi jeden rok. K prodloužení životnosti těchto tkanin ve venkovních podmínkách o 200 až 500 % stačí jedno ošetření přípravky U-V-Block® nebo U-V-Killer®. Všechny vlajky, praporky, fáborky, transparenty, baldachýny a vnější výzdoba vydrží déle, když je ošetříte přípravky U-V-Block® nebo U-V-Killer®. U-V-Block® a U-V-Killer® pohlcují ultrafialové záření, které ničí barvy a vlákna. Chrání také vše, co ošetřené tkaniny zakrývají. Suchá obnošená bílá košile má UV-faktor 4 až 6, mokrá 2 až 5. Po jediném ošetření se ochranný faktor takové košile zvyšuje na 20 až 30, a navíc se vyhnete nákladům, starostem a chemickým vlivům spojeným s opakovanou aplikací ochranných krémů proti slunci. Jde o výborný způsob, jak chránit každého, kdo je ohrožen slunečními paprsky. Stany je třeba stavět na stinných místech nebo ošetřit přípravky U-V-Block® nebo U-V-Killer®. Nepoužívaný stan vždy složte. Stany lze prát v prostředku Sport-Wash® a prodyšná místa ošetřit přípravky Silicone Water-Guard®, Water-Guard Extreme nebo Permanent Water-Guard®. Před aplikací U-V-Block® by se látka neměla impregnovat proti vodě. Místa opatřená ochrannou vrstvou – otevírací chlopně, části zesílené proti působení vody a podlážka – jsou již nepromokavé a ošetření vodoodpudivým přípravkem nemá valný smysl.

Mnoho zkušených táborníků stále používá stany a oblečení z bavlněného plátna napuštěného olejem. Mají dlouhou životnost a mohou být vysoce nepromokavé. Ideální impregnací pro takové materiály je Sno-Seal® s obsahem včelího vosku. Stejně jako u kožených bot se nanáší na zahřátý podklad tak dlouho, dokud materiál impregnaci vstřebává. Podrobněji viz články týkající se péče o kožené výrobky.

Nehořlavost závisí na správném praní. Nehořlavost 100% polyesteru, který se doporučuje jako materiál pro dětské noční prádlo, se snižuje po každém vyprání v běžných pracích prostředcích. A to i u produktů, které údajně nehořlavost nesnižují. Oproti tomu se nehořlavost 100% polyesteru po vyprání v přípravku Sport-Wash® nebo Sensi-Clean® dokonce zvýší. Volné noční prádlo z bavlny by se nemělo používat, protože vzplane velmi rychle, i když v něm nejsou zbytky pracích prostředků. Na druhém konci spektra jsou speciální ohnivzdorné tkaniny jako je Nomex. I ty je třeba udržovat bez usazenin z praní – tkanina sama o sobě sice možná nehoří, ale zbytky po pracích prostředcích mohou vzplanout a způsobit těžké popáleniny, viz výsledky testů z Univerzity v Clemsonu.

Většina pachů po vyprání přípravkem Sport-Wash® nebo Sensi-Clean® zmizí. Ve sportovní obuvi, vysokých rybářských botách, neoprenových kombinézách, spodním prádle z polypropylenu a baseballových čapkách se pach drží dost dlouho. Ale dají-li se prát, Sport-Wash® nebo Sensi-Clean® je pachu zbaví. Stejně jako zaschlé skvrny i pach se lépe odstraní (bez dalšího fyzického poškozování delším praním), když se oděv před praním na 10–30 minut namočí. Pachy přítomné v oděvu a obuvi můžete též likvidovat přípravkem N-O-DOR®II.

Vysoce výkonné pračky (s vodorovnou osou bubnu) teď umožňují prát v pračce věci, které se dříve musely prát vždy ručně. Nové pračky sice znamenají vyšší počáteční investici, ale brzy se zaplatí úsporami vody, tepla, elektřiny a sníženým opotřebením prádla. Mají programy pro jemné prádlo, které perou opravdu jemně. Odstraněním vířiče z pračky, resp. jeho náhrada bubnem, se významně prodloužila životnost stehů a švů. Výkon a hospodárnost těchto nových praček využijete beze zbytku, jen když v nich budete prát prostředkem Sport-Wash® nebo Sensi-Clean®.

Jak jste se dočetli, klíčem k úspěšnému praní každé speciální tkaniny v ruce nebo v pračce je používat Sport-Wash® nebo Sensi-Clean®. Při nastavování teploty, sušení, žehlení, bělení, dělení podle barev apod. se řiďte přesně podle údajů na visačce ošetřovaného oděvu. Při praní našimi pracími prostředky, které po sobě nezanechávají žádné zbytky, poznáte, jaký je rozdíl mezi tím, když zbytky nějakého pracího prostředku zlikvidují speciální vlastnosti tkaniny, za které jste si zaplatili, a naším pracím prostředkem, který zachovává vzhled, užitnou hodnotu a životnost vašeho oblečení.

Možná si myslíte, že po chemickém čištění je vaše oblečení čistší než po vyprání v pracím prostředku. Není to pravda, při chemickém čištění se do látky mohou dostat nové usazeniny a pachy, které se do rozpouštědla uvolnily z již vyčištěných oděvů. Rozpouštědla se sice neustále destilují a filtrují, ale s každým dalším použitím obsahují stále více cizích látek. Proto se pravidelně vyměňují. Tu smůlu, že se zrovna váš kus oblečení dostane na řadu těsně před tím, než se rozpouštědlo konečně vymění, můžete mít zrovna vy. Když perete doma přípravkem Sport-Wash® nebo Sensi-Clean®, můžete mít jistotu, že jiné prací prostředky a aviváže vaše oblečení neznečistí.

I vaše pokožka ocení oblečení bez usazenin. Máte-li v rodině někoho s citlivou pokožkou, alergií, lupenkou apod., může si vydechnout, protože ho zbytky po pracích prostředcích v prádle už nebudou dráždit. Po několika prvních praních s přípravkem Sport-Wash® nebo Sensi-Clean® se vaše oblečení a pračka zbaví zbytků pracích prostředků. Je několik způsobů, jak dosáhnout stavu beze zbytků rychleji. Nejjednodušší je nejdříve vyprat prádlo bez pracího prostředku. Vaše oblečení totiž po 10 vypráních obsahuje dost pracího prostředku na to, aby to stačilo na doporučenou dávku pro běžnou náplň pračky. Často se stává, že používáte-li stejný prací prostředek několik let, vytvoří se za bubnem či pod vířičem silné nánosy. Ty obvykle změknou a dají se odstranit, když pračku naplníte velmi horkou vodou (bez prádla), necháte ji tak přes noc a druhý den spustíte prací program. Když sušičku naplníte velmi vlhkými ručníky, tak by se po jejich usušení měla zbavit většiny usazenin.

Bubnové pračky s předním plněním v nejbližší veřejné prádelně se patrně setkávají s nejrůznějšími pracími prostředky, které si po sobě své zbytky uklízejí navzájem. Máte-li pochybnosti, zkontrolujte pračku čichem a nechte vyprat jednu náplň oblečení, na kterém tolik nezáleží. K praní stanů, spacích pytlů, velkých péřových bund, prošívaných přikrývek apod. je velká pračka s předním plněním nutnost, pokud nechcete prát ručně.

Sport-Wash® či Sensi-Clean® umožňují prát skoro každou tkaninu a nezanechávají po sobě žádné zbytky. Žádné vůně, barviva, soli nebo povrchově aktivní látky, které by měly nežádoucí účinek na vlastnosti, pro které jste si oblečení pořídili. Je třeba dávat pozor na několik věcí, ale poučený uživatel dosáhne vynikajících výsledků při praní téměř čehokoli. Mějte na paměti, že pokud se nebudete držet doporučení na visačce oděvu, nemůžete potom vinit výrobce oděvu. Když si oblečení vyperete doma, získáte trvale vynikající užitné vlastnosti a ušetříte peníze. Není snad třeba zdůrazňovat, že nemůžeme převzít odpovědnost za nepředvídatelné problémy, ale rádi vám odpovíme na jakýkoli dotaz po telefonu, faxem, e-mailem nebo dopisem (nejlépe ještě předtím, než se chyba stane). Pokud si nejste jisti, zda je zkoušení nových postupů správné, bude rozhodně lepší, když zůstanete u tradičních metod nebo se obrátíte na odborníky. Ale pokud vám jde o co nejlepší užitné vlastnosti a s průměrnými výsledky většiny "ověřených" postupů již máte své zkušenosti – proč něco nezkusit v duchu hesla "udělej si sám" a selským rozumem se dopracovat k úplně odlišnému pojetí toho, co je „čisté“. Přečtěte si a dodržujte návod na visačce oděvu, najdete tam někdy opravdu užitečné pokyny. Vždy používejte Sport-Wash® či Sensi-Clean® a neváhejte nám zavolat o radu.

Newsletter

Subscribe to our weekly newsletter filled with special discounts and premium deals!